2020 Timby Awards Winners

 

The Timby Awards were established in 2015 as the Northwood University Timberwolves Student-Athlete Awards Night. The Timby's are designed to celebrate the previous athletic year by recognizing seniors, as well as presenting multiple individual and team awards.

This event is our way of celebrating the athletic year by recognizing all our seniors, as well as presenting several other awards.


Here are the 2020 winners

 

Women's Newcomer of the Year

All-Time Winners

2014-15: Maddy Seeley, Basketball

2015-16: Carol Arnez-Mercado, Tennis

2016-17: Torriya Gray-Baker, Softball

2017-18: Tara Gross, Softball

2018-19: Ellie Taylor, Basketball

2019-20: Juliana Paoletti, Soccer

  

Men's Newcomer of the Year

All-Time Winners

2014-15: Maurice Jones, Basketball

2015-16: Kory Roberts, Golf

2016-17: Tyler Jandron/David Vinsky, Baseball

2017-18: Mikhail Fomenkov, Tennis/Mason Phillips, Track & Field

2018-19: Ja'Kavien Lewis, Basketball

2019-20 Evan Lowden, Basketball

  

Women's Breakthrough Award

All-Time Winners

2017-18: Carly D’Almeida, Track & Field

2018-19: Taylor Wright, Softball

2019-20: Andrea Everett, Soccer

 

Men's Breakthrough Award

All-Time Winners

2017-18: Brady Cole, Soccer

2018-19: Brian Patrick, Cross Country

2019-20: Cam Lippoldt, Golf

 

Women's Athlete of the Year

All-Time Winners

2014-15: Gabrielle Rivette, Basketball

2015-16: Elaina Meadows, Track/Jordyn Nurenberg, Basketball

2016-17: Jordyn Nurenberg, Basketball

2017-18: Lindsay Orwat, Basketball

2018-19: Tetyana Pavych, Tennis

2019-20: Sydni Harding, Golf

  

Men's Athlete of the Year

All-Time Winners

2014-15: Mike Ankoviak, Soccer/Track & Field

2015-16: Johannes Sterobo, Soccer

2016-17: Rami Gharsalli, Track & Field

2017-18: Tyler Jandron, Baseball

2018-19: Mason Phillips, Track & Field

2019-20: Mason Phillips, Track & Field

 

Coach of the Year

 

All-Time Winners

2015-16: Zane Colestock, Tennis

2016-17: Jordan Bischel, Baseball

2017-18: Jordan Bischel, Baseball

2018-19: Michael Roberts, Cross Country/Track & Field

2019-20: Dave Turner, Golf

 

Moment of the Year

All-Time Winners

2014-15: Football win at Northern Michigan

2015-16: Men’s Soccer win at SVSU to win GLIAC Championship

2016-17: Baseball – Nick Palmer walk-off homer

2017-18: Men’s Soccer game-winning goal/victory at SVSU to win GLIAC Championship

2018-19: Max Bain No-Hitter at Parkside

2019-20: Men's Basketball GLIAC Tournament win vs. Davenport

  

Team GPA Award

 

All-Time Winners

2014-15: Volleyball

2015-16: Men’s Tennis

2016-17: Women’s Basketball

2017-18: Men’s Tennis

2018-19: Men's Tennis

2019-20: Men's Tennis

 

Team of the Year

All-Time Winners

2014-15: Men’s Soccer

2015-16: Men’s Soccer

2016-17: Baseball

2017-18: Men’s Soccer

2018-19: Men's Track & Field

2019-20: Men's Basketball

  

Women's GoMAD Award

 

All-Time Winners

2014-15: Brianna Blumenherst, Golf

2015-16: Julie Shields, Soccer

2016-17: Jessica Kalbfleisch, Soccer

2017-18: Grace German, Basketball

2018-19: Grace German, Basketball

2019-20: Taylor Harding, Golf

 

Men's GoMAD Award

 

All-Time Winners

2014-15: Jake Riepma, Football

2015-16: Austin Woody, Tennis

2016-17: Matt Garland, Golf

2017-18: James Felton, Track & Field

2018-19: Zach Allread, Basketball

2019-20: Dimitri Abro, Football

 

Women's Cripe Perserverance Award

 

All-Time Winners

2016-17: Jordyn Nurenberg, Basketball

2017-18: Hannah Orwat, Basketball

2018-19: Colleen Mayer, Volleyball

2019-20: Shayna Frank, Softball

 

Men's Cripe Perserverance Award

All-Time Winners

2016-17: Grant Bridgewater, Baseball

2017-18: Andre Carter, Football

2018-19: Alex Spicuzzi, Football

2019-20: Joe Garbarino, Football

 

Women's Strength & Conditioning Athlete of the Year

 

All-Time Winners

2016-17: Riley Ostapowicz, Softball

2017-18: Carly D’Almeida, Track & Field

2018-19: Brenna Murphy, Volleyball

2019-20: Meredith Collins, Volleyball

 

Men's Strength & Conditioning Athlete of the Year

All-Time Winners

2016-17: Ray Shepler, Football

2017-18: TJ Schepperly, Football

2018-19: Zach Gustafson, Football

2019-20: Travis Janes, Baseball

 

Women's David & Daniel Goetz Academic Athlete Award

Men's David & Daniel Goetz Academic Athlete Award

 
COACHES AWARD WINNERS

Baseball: Austin Montas-Burt

Men’s Basketball: Christian Smith

Women’s Basketball: Kenzie Seeley

Men’s Cross Country: Michael Allen

Women’s Cross Country: Katherine Wozniak

Football: Dimitri Abro

Men’s Golf: Cam Lippoldt

Women’s Golf: Taylor Harding

Men’s Soccer: Luke Neves

Women’s Soccer: Kylie Steingreaber

Softball: Shayna Frank

Men’s Tennis: Kobus Sauerman

Women’s Tennis: Kate Berestovenko

Men’s Track: Hunter Berecz

Women’s Track: Jessica Kursinsky

Volleyball: Macy Lintz


A TRIBUTE TO ZANE COLESTOCK


PREVIOUS TIMBY AWARDS

2015

2016

2017

2018

2019